Kniha návštev

Erb

Dátum: 21.11.2012 | Vložil: Jozef

Mám otázku týkajúcu sa erbu.
Je správne, že na obrázku sa nachádza vták ktorý krmi svoje mladé a volá sa IBIS POSVETNÝ?

Re:Erb

Dátum: 21.12.2012 | Vložil: admin

Dobry den, ano, na erbe obce Mala Hradna je skutocne zobrazeny vtak Ibis, ktory krmi svoje mladata masom zo svojej hrude.

Re:Erb

Dátum: 28.03.2019 | Vložil: Robert

Nie je to Ibis. Heraldický register popisuje erb obce M. Hradná ako rozkrídleného pelikána.

Prednaska

Dátum: 16.05.2010 | Vložil: admin

Dna 30.5.2010 sa v KD Horne Drzkovce uskutocni prednaska PhDr. Mareka Durca pod nazvom:
Obraz každodenného života ľudí pod Považským Inovcom v minulosti, v ramci ktorej budu prezentovane aj dejiny obce M. Hradna.
Prednasku pre Vas pripravuje OZ HODOCU v spolupraci s Katolickou univerzitou v Ruzomberku.
Vsetci ste srdecne vitaní

Re:Prednaska

Dátum: 31.05.2010 | Vložil: Julius

Chcem sa poďakovať organizátorom nedeľnej prednášky konanej v H.Držkovciach,ktorá bola na vysokej úrovni.Dúfam,že sa i v budúcnosti budeme stretávať a tak si dopľňať vedomosti o témach,ktoré nás zaujímajú.Pozdravujem z M.H.

25. 5. 2009 22.38

Dátum: 09.09.2009 | Vložil: paľo Malohradňaský

Nedá mi aby som ešte čosi nepridal.Z detstva si pamätam veľmi presne,že od kostola,kolmo na hradskú až k brodu hradňanského potoka ( v ktorom bolo v tom čase asi po kolená vody) bola priekopa hlboká možno 2 m a široká asi 3 m.á pri Na jej konci pred križovaním s hradskou bola vyhňa a nad ňou domček kováča Vavru,obe patrili obci. Vyhňa už neexistuje a domček je pustený na spadnutie.Až doposiaľ som sa domnieval že je to domnieval, že to bol výmoľ poľnej cesty-Dnes si to už nemyslím, lebo bol dlhý možno aj 700 m a končil v borode potoka.Nikdy sa smerom od hradskej ku kostolu ale ako poľná cesta nevyužíval,jeho povrch bol hrboľatý a používal sa len na vyháňanie dobytka na pažiť okolo cintorína a svine do hliniska.Ako cesta sa využívala len spodná časť na brodový prechod k roliam smerom na Svinnú.Ako som teraz zistil v priekope je asfaltová cesta s povrchom vyšším ako pôvodná priepoka (logicky vyplývajúce zo spevenia).Dolná časť neexistuje,lebo je tam postavený dom.
Dnes som presvedčený že táto prikopa bola umele vybudovaná,v mieste križovania s hradskou mohol byť padací most pre výber mýta,alebo ako jednoduché ochranné opatenie ako zábrana komunikácie po ceste smerom na Dubodiel ä , T.jastrabie) v minulosti,ako strážny bod. Pôvodná Gradná určite nemohla byť v údolí kde je dnes M.Hradná, ale na kopci,teda tam, kde je dnes kostol.

25. 5. 2009 21.59

Dátum: 09.09.2009 | Vložil: paľo Malohradňaský

Pán Nosterčík,hoci som mal so sebou notebook,nevedel som otvoriť schránku a tak som sa k odkazom dostal až teraz.Do T.T. chodím realtívne často,v druhej polovici júna tam pobudnem aj z liečebných dôvodov,môžeme si dohovoriť "rande",možno aj s ADMIN-nom.Potúlať sa po chotári v spoločnosti je príjemnejšie ako osamote.Dovtey niečo vymyslím aj s internetom.

21. 5. 2009 15.42

Dátum: 09.09.2009 | Vložil: Rudolf Nosterčík

Dobry den, precital som si diskusiu od pána Paľa Malohradňanského a Admina, ktorá ma veľmi zaujala a podľa mňa pravdepodobnosť situovania rybníka je reálna. Rád by som sa s Vami stretol aj osobne. Ak by ste mali záujem pošlite no moj mail den a hodinu stretnutia. S pozdravom Rudolf Nosterčík

9. 5. 2009 21.54

Dátum: 09.09.2009 | Vložil: Paľo Malohradňanský

Ako dieťa si pamätám, že na poľnej ceste cez chotár do Čukllasoviec od kostola k potôčiku a krížom cez lesy (už dnes neexistujú z potôčika je len jarok),bola pomerne rozsiahla močarina dnes už neexistzje.Tá mohla byť ostatkom rybníka.Rovnako ale na kopci pred klesaním do Čuklasoviec bolo jazierko - rodičia mi ho nazvali morským okom.Dnes si už nepamätám ako bolo veľke,veď detské ponímanie veľkosti je iné ako u dopelého.Faktom je, že ani po ňom nie je ani stopa.Možno ho meliorovali za solializmu,podobne ako aj močarinu.Tieto spomienky sú už veľmi staré - 70 ročné.
Pred nedávnom som bol v MAlej Hradnej,po mnohých mnohých rokoch.Veľa sa zmenilo,no aj tak oživilo spomienky.Pri najbližšej príležitosti rád navšívim novú faru,aby som si opäť pozrel aj kostol z vnútra.Určite sa ohlásim,ak budem mať telefonné číslo?Možno si čo to povieme čo bude obojstranne zaujimavé.

17. 5. 2009 21.24

Dátum: 09.09.2009 | Vložil: Paľo Malohraďnanský

Pán Nosterčík ma existenciou rybníka inšpiroval..Zistil som že rybník existoval asi na miestach ktoré som si z detstva pamätal ako močiar.Urobil som topografický prieskum tejto lokality,trošku som sa po nociach potrápil a dospel som k takejto hypotéze o rybníku.
Nebol to žiadny drobček,mal rozholohu cca 17-18 ha s výškou hrádze asi 3 m ( na kóte asi 267 m n.m. s dĺžkou asi 900 - 1000 m a šírkou od 200 do 300 m. Profil dna dnešného potoka( už nie je potok ) poukazuje na anonáliu v klesaní a zmeny ktoré môžu nasvedčovať o tom, že na vtokoch oboch potokov bola v dĺžke asi 200 m sedimentácia.
Budúci týždeň mám povinnosti v Trenč.Tepliciach, ak Vám to nebude na obtiaž zavolám Vám na číslo z tejto stránky,aby sne sa dohovorili na termíne.Ak ste pri sile,môžeme sa tam pozrieť je to od kostola možno 2 km.
Teraz sa už na kraj kde som vyrastal, pozerám inými očami,no nemyslím, že rozpisovaťsa tu na široko o nových indíciach v poznaní o padacom moste, ale by to potrebovalo veľa písaného textu .Lepšie bude osobne,keď už budem od Vás na skok.
Takže verímdoskorého dovidenia.

1 | 2 >>

Pridať nový príspevok